Aranan Şahıslar Operasyonu

Kamu düzeninin sürekliliginin sağlanması, suç ve suçlularla mücadele, kamu güvenliği, kamu vicdanı ve adaletin tecellisini sağlamak amacıyla

Aranan Şahıslar Operasyonu

Kamu düzeninin sürekliliginin sağlanması, suç ve suçlularla mücadele, kamu güvenliği, kamu vicdanı ve adaletin tecellisini sağlamak amacıyla

Aranan Şahıslar Operasyonu
Editor: Mehmet Altunova
29 Kasım 2019 - 20:08

Asayiş Daire Başkanlığı


Kamu düzeninin sürekliliginin sağlanması, suç ve suçlularla mücadele, kamu güvenliği, kamu vicdanı ve adaletin tecellisini sağlamak amacı ile aranan şahısların yakalanarak adalete teslim edilmelerine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarınca 26.11.2019 Salı günü Ülke genelinde eş zamanlı olarak Aranan Şahıslar Operasyonları yapıldı.
Yapılan operasyonlarda, 7.800 ekip, 27.172 personel görev alarak 6.066 ikamette arama yapıldı.
Operasyonlar sonucunda yakalananlar arasında;

  • 2 yıla kadar hapis cezası ile aranmakta olan 592 şahıs,
  • 5 yıla kadar hapis cezası ile aranmakta olan 299 şahıs,
  • 10 yıla kadar hapis cezası ile aranmakta olan 88 şahıs,
  • 20 yıla kadar hapis cezası ile aranmakta olan 33 şahıs,
  • 20 yıl ve üzeri hapis cezası ile aranmakta olan 7 şahıs olmak üzere;
  • 1.019’u hükümlü 1.527’si yakalama emri ile aranmakta olan, toplam 2.546 şahıs adli mercilere sevk edildi.
Sevk edilen bu şahıslar arasında Adam Öldürme suçundan 17, Hırsızlık suçundan 258, Yaralama suçundan 373, Cinsel suçlardan 37, Yağma suçundan 45, Dolandırıcılık suçundan 85, Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak suçundan 88, Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa Muhalefet suçundan 30, FETÖ/PDY Örgütüne Üye Olmak suçundan 11, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçundan 3 şahıs bulunmaktadır. Ayrıca kayıp olarak aranan 5 çocuk ve 11 yetişkin şahıs bulundu.
Yapılan bu operasyonlarda, 1 Adet Uzun Namlulu Silah, 9 Adet Av Tüfeği, 1 Adet Ruhsatsız Tabanca, 51 Adet Mermi, 2 Adet Kesici/Delici Alet, 3 Adet Kurusıkı Tabanca, 3,09 gr. Eroin ve 9 gr. Esrar ele geçirildi.
Türk Polis Teşkilatı olarak, başta asayiş, terör ve narkotik olayları olmak üzere genel asayiş ve kamu düzeninin sağlanması, suç işleme amacındakilerin caydırılması, aranan şahısların yakalanması ve suç delillerinin ele geçirilmesine yönelik çalışmalarımızı yasal sınırlar içerisindeki görev, yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.
 
Erdal Özçelik

Bu haber 271 defa okunmuştur.